شاخص بورس

معرفی خدمات آکادمی بورس باما در شاخص کل

در این ویدیو در مورد خدمات آکادمی بورس باما در حوزه شاخص بورس توضیح داده خواهد شد

پخش ویدیو

آخرین تحلیل های شاخص بورس

شاخص چیست؟

شاخص در اصل معیاری می باشد که تغیرات موجود در یک اقتصاد یا بازار (بورس،طلای جهانی و…) را مشخص می کند.

در زمینه بازر های مالی شاخص می تواند یک سبد فرضی از کل سهام باشد ، که در آن بازار خرید و فروش می شود.

روش اندازه گیری هر شاخص منحصرا به آن مربوط می شود.برای مثال از شاخص کل بورس و اوراق بهادار می توان برای اندازه گیری میزان سنجش سود و زیان سهام و همچنین صندوق های سرمایه گذاری و احتمال نوع روند استفاده نمود.

انواع شاخص بورسی در بورس تهران:
در بورس اوراق بهادار تهران انواع زیر حضور دارند:
1- کل
2- هم وزن
3- قیمت و بازده نقدی
4- بازده نقدی
5- سهام آزاد شناور
6- صنعت و شاخص مالی
7- بازار اول و دوم
8- 30 شرکت بزرگ
9- 50 شرکت برتر

کل
شاخص نماگری است که سطح عمومی قیمت یا بازدهی را برای گروهی یا کل سهام نشان می‌دهد. بنابراین این مورد قیمت نشان‌دهنده سطح عمومی قیمت کلیه سهام موجود در بازار بورس است و میانگین افزایش یا کاهش قیمت سهام در بازار را بیان می‌کند.

هم وزن:
این شاخص کلیه شرکت‌های پذیرفته شده در بورس چه کوچک چه بزرگ بطور برابر در محاسبه شاخص بورس کل سهیم هستند
شاخص کل هم‌وزن مشابه شاخص قیمت کل است با این تفاوت که از تعداد سهام شرکت در محاسبه شاخص استفاده می‌گردد. در واقع در این شاخص فارغ از اینکه شرکت‌ها چه اندازه‌ای دارند اثر یکسانی را خواهند داشت در حالی که در شاخص قیمت کل تعداد سهام یک شرکت به عنوان وزن قیمت‌ها اثر با اهمیتی در محاسبات دارند.

قیمت و بازده نقدی
اگر شاخص قیمت‌ها ۱ درصد رشد کند، یعنی میانگین قیمت‌های هر برگه سهم به طور میانگین ۱ درصد رشد داشته است. برای کسانی که می‌خواهند از خرید و فروش سهم در مدت زمان کوتاه‌ سود بگیرند، شاخص قیمت‌ها از شاخص کل مهم‌تر است.

بازده نقدی
در واقع این شاخص تنها بازدهی ناشی از سود مصوب مجامع را که به سود نقدی معروف می باشد ، محاسبه می‌نماید و از این بخش بازدهی ناشی از کلیه سودهای پرداختی توسط شرکت‌های بورسی را محاسبه می‌کند ، بدیهی است با نزول این شاخص بدان معنا می باشد که در مجامع سود کمتری پرداخت می گردد و نباید انتظار کسب سود نقدی سنگین از آن سهم داشت.

سهام آزاد شناور
سهام آزاد شناور  به قسمتی از سهام یک شرکت اشاره می کند که نزد سرمایه‌گذاران کوچک(غالبا حقیقی) قرار دارد و قابلیت فروش مجدد در آینده نزدیک را دارد و همچنین  خرید سهام با هدف نگهداری و یا افزایش کنترل و نفوذ در شرکت خریداری نمی‌شود.

صنعت و شاخص مالی
در بورس شرکت ها به دسته مالی و صنعتی تقسیم می شوند ، که در بخش صنعتی شرکت های تولیدی و صنعتی و…قرار دارند و در قسمت مالی ،بانک ها ،بیمه ها و شرکت های سرمایه گذاری حضور دارند،نکته قابل ذکر در این بخش این هست که می توان برای هر قسمت جداگانه شاخص خاص خودش را تعریف کرد برای مثال شاخص گروه دارویی ، شاخص گروه پتروشیمی و…

بازار اول و دوم
بنا به تعداد سهامداران موجود، وضعیت سودآوری، میزان سرمایه و تعداد سهام هایی که توسط حقیقی ها در بازار خرید و فروش می شود ، شرکت هایی را که از شرایط بهتری برخوردار هستند در بازار اول و مابقی شرکت ها در بازار دوم حضور پیدا می کنند
همچنین خود بازار اول به دوگروه اصلی و فرعی تقسیم می شود و شاخص بازار مربوطه بیانگر میانگین تغییرات قیمت سهام شرکت هایی را نشان میدهد کهدر آن بازار حضور دارند.

30 شرکت بزرگ
شامل شرکت هایی می شود که در صدر 30 شرکت برتر بورسی قرار دارند همچنین بزرگی شرکت‌ها در سایت سازمان بورس بر اساس ارزش روز یک شرکت محاسبه می‌شود و شاخص 30 شرکت بزرگتر از بقیه میانگین وزنی این 30 شرکت را معین می کند،زمان هایی که بازار مسیر مشخصی ندارد و یا در رکود است با انجام معاملات بلوکی می توان رقم شاخص را تغییر مهی داد.

لازم به ذکر است که تقریبا 70 درصد ارزش بورس تهران را به خود اختصاص داده اند.

50 شرکت برتر
هر سه ماه یکبار 50 شرکت برتر از لحاظ قابلیت نقدشوندگی بالا و همچنین بیشترین آمار معاملات بازار در بورس اوراق بهادار معرفی می شوند ،شاخص 50 شرکت برتر در واقع میانگین قیمت این 50 شرکت را تعیین می کند و تغییرات سود وقیمت آن ها را نیز اشاره می کند.

محصولات رایگان آکادمی بورس باما

دیگه ضرر کردن بسه!

دانلود پکیج مدیریت سرمایه

با توجه به سوال های بسیار زیاد و گمراهی دوستان در خرید و فروش تصمیم گرفته شد پکیج مدیریت سرمایه که شامل خرید و فروش پله ای ، رعایت حد ضرر و همچنین سیو سود پله ای بود با سه استراتژی معاملاتی در اختیار عزیزان قرار گرفت.

دانلود کتابچه از پیله تا پرواز

پس از سالها تلاش و کسب تجربه از این بازار تصمیم گرفتم به عنوان عیدی یک کتابچه ای خدمت دوستان ارایه کنم و امیدوارم به اندازه کافی برای دوستان مفید بوده باشه

درباره ما

از سال 1396 با آکادمی بورس باما شروع به کار کردم و تمام تلاشم این بود که علم تحلیل تکنیکال بخصوص امواج الیوت را در بررسی سهام بازار ایران بکار بگیرم .
مفتخرم به بودن در کنار شما

میثم خانجانی

مدیریت آکادمی بورس باما

تماس با ما

از طریق شماره زیر با ما در تماس باشید:

09037910273